Spotkasz mnie też na:

Blip  |  Pinger | Spinacz  |  YouTube  |  Delicious |  iTunes  |  Nasza Klasa  |  GoldenLine  |  Grono.net  |  Amazon Kindle
Blog > Komentarze do wpisu

Pit 37 przez internet

Ministerstwo Finansów przygotowało w tym roku bardzo łatwy sposób na rozliczenie roczne. Wysłanie zeznania PIT 37 przez Internet jest teraz możliwe dla każdego, nawet osoby która nie zna się na informatyce. Jak wysłać PIT 37 przez Internet? Dowiesz się z tego tekstu.

W tym tekście piszę jak wypełnić PIT-37 i jak go wysłać oraz jakie dokumenty zachować na przyszłość. Oraz mówię o błędach na jakie trzeba uważać podczas wypełniania.

Przed przystąpieniem do wypełniania potrzebujesz:

  • Kwotę przychodu z zeznania rocznego za 2008 rok

  • Adobe Reader min. 8.4.1 (zainstaluj)

  • Wtyczkę do eDeklaracji (zainstaluj)

  • Przeglądarkę Internet Explorer, Firefox albo inna


Kwota dochodu jest potrzebna jako Twoja autoryzacja. Nie potrzebujesz już w tym roku podpisu elektronicznego, aby wypełnić PIT. Wystarczy kwota przychodu.Skąd ją wziąć? Najlepiej z zeszłorocznego zeznania podatkowego. Jeżeli go nie masz, pewnie nie będzie trudno podsumować swoje dochody z PITów przysłanych przez pracodawców np. PIT-11 albo PIT 8. Poniżej rozpisano skąd wziąć przychód z formularzy rocznych:

Dochód rocznyMożesz wysłać PIT nawet w tym momencie i zajmie to maksymalnie 1,5 godziny. To o wiele mniej niż pojechanie do urzędu skarbowego, odebranie wydrukowanego formularza, wypełnienie go i złożenie w okienku po odstaniu w kolejce prawda?

Jeżeli w trakcie całego procesu wystąpił jakiś błąd nieopisany tutaj zajrzyj do FAQ.

Jeżeli jesteś już gotowy to wejdź na stronę:

http://e-deklaracje.gov.pl/

Do wypełniania deklaracji przygotowany jest specjalny program. Działa on na Windowsie, Linuxie i Macosie. Aby go zainstalować kliknij "Zainstaluj":

pit99


Jeżeli pojawi się taki błąd:


Błąd pit 37


Zamknij i spróbuj ponownie. Następnie zatwierdź 3 następne ekrany instalacji eDeklaracji. Pierwszy potwierdza tożsamość wydawcy, powinno być "Ministerstwo Finansów":PIt 36 - ekran instalacji


Następny ekran. Aplikacja nie dodaje się niestety do menu start - > programy jak wszystkie normalne aplikacje na świecie, także niestety trzeba wybrać 'Umieść na pulpicie ikonę skrótu' i samemu ją przenieść. No chyba że  ikona na pulpicie Ci nie przeszkadza.:PIT 37 - instalacja przez internetTeraz tylko wystarczy zatwierdzić licencję Adobe Air - środowiska na którym działają eDeklaracje. Po prostu naciśnij "Zgadzam się":PIT 37 przez Internet


Teraz możesz zobaczyć znowu ekran błędu:


Błąd pit 37


W takim wypadku wyczyść pamięć podręczną przeglądarki. W Firefoxie robi się to przez Narzędzia -> Wyczyść historię przeglądania i zaznacz historię, ciasteczka, zalogowania i ustawienia witryn. Wtedy jeszcze raz ponów instalację.


W efekcie eDeklaracje zaczną się instalować, a po zainstalowaniu się uruchomią się automatycznie (jeżeli zaznaczyłeś tą opcję). W efekcie zobaczysz ekran gdzie musisz podać hasło. Możesz tu podać cokolwiek chcesz, ono nie jest w ogóle do niczego potrzebne:


PIT 37 hasło edeklaracje


Następnie podaj imię i nazwisko:


Formularz PIT 37


Teraz najlepiej wybrać "Wypełnij pozostałe dane", aby ułatwić sobie wypełnianie PIT-a teraz i w następnych latach. Kiedy wybierzesz ten przycisk zostaniesz poproszony o podanie kilku danych, w tym urzędu skarbowego i swoich danych osobowych:


eDeklaracja 37


Zauważ, że można rozliczać się z małżonką / małżonkiem. Żeby rozliczać się z małżonką musi ona dostarczyć do urzędu skarbowego pełnomocnictwo niestety w formie pisemnej.


Kiedy przewiniesz suwak w dół pojawią się następne pola do wypełnienia:


PIT 36 i 37 przez internet


Uwaga: Zauważ, że jeżeli mieszkasz w mieście na prawach powiatu to trzeba wybrać  listy powiat nie "toruńskie" ale "m.toruń".


Kiedy wypełniłeś te dane jesteś gotowy żeby wypełnić swoje zeznanie roczne i wysłać je do urzędu. O ile do tej pory mogło Ci to zająć godzinę, to jeszcze tylko maksymalnie 30 minut i zeznanie będzie załatwione.


Z ekranu głównego aplikacji wybierz Katalog formularzy:


Katalog formularzy PIT 37


A następnie możesz przeczytać krótką instrukcję obsługi, otworzyć pełną instrukcję albo otworzyć formularz. Proponuję tą ostatnią opcję, bo wszystkie uwagi z instrukcji są dostępne w tym poradniku.


Z lewej listy wybierz formularz dla Twojego PIT-a. Jeżeli pracujesz jako pracownik na umowę stałą albo zlecenie/dzieło to zazwyczaj wybierzesz PIT-37 a jak masz działalność gospodarczą (firmę) to PIT-36:


Wybór formularza PIT


Teraz pojawi się stary dobry formularz PIT do wypełnienia. Przy czym o ile podałeś wcześniej swoje dane, część pól będzie już wypełniona:


Formularz PIT 37


Wypełniamy formularz jak papierowy, przy czym część pól sama się wyliczy. O czym warto pamiętać:
  • O wpisaniu składek na ubezpieczenie

  • O wpisaniu na kogo ma być przekazany 1% podatku

  • O wpisaniu swojego NIPu a nie pracodawcy (częsty błąd)

  • O odliczeniu sobie kosztów internetu. Limit to 760 zł. Jeżeli płacisz więcej, rozdziel płatności na kilka osób u dostawcy. (szczegóły)


Uwaga: W formularzu części dziesiętne są oddzielone kropką, a części tysięczne przecinkiem. Czyli odwrotnie jak na papierowych formularzach. Trzeba na to uważać, bo wpisanie 10.000 spowoduje wpisanie defacto 10 złotych!

W pole "dochód zwolniony od podatku w 2009 trzeba wpisać samemu wartość 3091. (Źródło)

Na dole dokumentu wpisz przychód z rozliczenia za 2008 rok i zapisz formularz. Dobrze jest w tym momencie też go wydrukować. Niestety nie ma możliwości jego zapisania w postaci pliku PDF.

Kiedy to zrobisz pojawi się ekran potwierdzający wysłanie formularza:

PIT 37 numer referencyjnyNie musisz tego kodu pamiętać bo program sam to zrobi za Ciebie.

Formularz został już wysłany. Aby mieć potwierdzenie na wypadek ew. kontrol musisz mieć najlepiej dwa dokumenty u siebie: wydrukowany formularz który przed chwilą stworzyłeś i wydrukowane Urzędowe Poświadczenie Odbioru. UPO to dokument potwierdzający odebranie przez Ministerstwo Finansów Twojego formularza. Aby sprawdzić status dokumentu wejdź w "Moje rozliczenia":

PIT 38 edeklaracja - moje rozliczeniaNa którejś z list powinien znajdować się formularz, który wysłałeś. Jeżeli formularz znajduje się już w "Wysłane-przyjęte" to możesz tam pobrać i wydrukować UPO:

UPOI to wszystko. Właśnie rozliczyłeś się z urzędem skarbowym.

Mam nadzieję, że ten poradnik będzie pomocny wszystkim, którzy tak jak ja wypełniają pierwszy raz formularz elektroniczny. W razie pytań i uwag proszę o komentarze.

Ten wpis jest wyłączony spod licencji Creative Commons.


Tagi: brak
środa, 28 kwietnia 2010, tomasz_dwa

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/11/26 14:43:27
Bardzo dobry tutorial jak robić rozliczenie pit przez internet. Na pewno skorzystam i dzięki wielkie za udostępnienie go:)
-
2014/03/26 10:26:41
Dzięki, druk jest na tyle skomplikowany, że PIT 38 instrukcja jest wręcz wskazana, jeśli nie chce się walczyć z nimi do końca kwietnia :) Takie programy jak opisywany przez Ciebie są jednak bardzo pomocne, przyzwyczaiłam się i nie żałuję :) Pozdrawiam!